Rejestracja do Pracowni Mammografii

PRACOWNIA czynna:

poniedziałek, czwartek od 7.00 do 18.00
wtorek 7.00 – 14.30

Pracownia Mammografii  jest wyposażona w wysokiej jakości cyfrowy aparat mammograficzny Amulet Innovality.
Badania odbywają się w komfortowych warunkach, a także są całkowicie bezpieczne i przyjazne dla pacjentek. Dzięki mammografowi nowej generacji możliwa jest znacznie skuteczniejsza diagnostyka i wykrywanie choroby już w bardzo wczesnym stadium, gdy szanse na pełne wyleczenie są zdecydowanie większe. Mammograf Amulet Innovality  umożliwia wykonywanie badań w technologii 3D. Aparat posiada również unikalną adaptacyjną płytkę kompresyjną, która dopasowuje się do kształtu piersi, pozwalając na równomierne rozłożenie nacisku, a jednocześnie bezpiecznie utrzymuje pierś, zapewniając adekwatne rozłożenie tkanki.

Przygotowanie do badania
Samo badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak, by wykonywać to badanie podczas pierwszych 7 dni od pierwszego dnia miesiączki. Do wykonania zdjęć mammograficznych Pacjentka zdejmuje odzież osobistą od pasa w górę. Wykonanie zdjęć trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie nieinwazyjne. Standardowa mammografia piersi pozwala wykonać 4 zdjęcia. Podczas badania, piersi zostają uciśnięte w urządzeniu, co umożliwia uzyskanie wyraźnego i precyzyjnego obrazu. Zastosowany ucisk nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia Pacjentki, a wykorzystywana w trakcie badania dawka promieniowania jest minimalna.

Wskazania do wykonania badania
Badania profilaktyczne są niezwykle istotne, ponieważ rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Zachorowalność na raka piersi systematycznie wzrasta: w Polsce co roku rozpoznaje się około 18 tysięcy nowych przypadków.

W grupach wiekowych, dla których mammografia piersi jest szczególnie ważnym elementem profilaktyki onkologicznej, znajdują się kobiety:
-od 40 do 50 roku życia (zaleca się wykonanie zdjęć raz na 2 lata),
-w wieku powyżej 50 lat (zaleceniem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego są coroczne).
Kobiety w grupie wiekowej 45-74 lat mają przywilej wykonania badania mammograficznego bez skierowania raz na dwa lata w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Lekarze opisujący badanie mammograficzne :

lek. med. Ewa Osip – specjalista radiolog
lek. med. Paweł Blajer – specjalista radiolog